Jazz goes to town 2005

24. října 2005 v 17:16 | Barja |  Zpětník

Koncert kapely Pressburger Klezmer band

Dne 18.10. se mi, v rámci mezinárodního jazzového festivalu, probíhajícího tradičně na podzim v Hradci Králové, podařilo být přítomna vystoupení slovenské kapely Pressburger Klezmer band. Koncert se konal v příjemném prostředí sklepního sálku restaurace Satchmo hned vedle Klicperova divadla.
Začátek byl avizovaný na 18 hodinu, ale už před půl šestou se kolem vchodu do Satchma pohyboval nemalý houf lidí. Ten se poté přesunul dovnitř a vytvořila se poměrně dlouhá fronta. Asi 5 minut před šestou pořadatelé konečně uvolnili vstup do sálu, ale kapacita této nevelké místnosti byla velmi rychle naplněna. Naštěstí se mi podařilo vměstnat se mezi posledních 10 vpuštěných lidí. Strategicky jsem zabrala místo u věšáku na kabáty, kde se dalo částečně i posadit a měla jsem výhled přímo na pódium. Ten se ovšem rapidně zhoršil, když pořadatelé nechali vstoupit další diváky. Ale to mi ani moc nevadilo, jelikož k poslechu nejsou oči až zas tak potřeba. Další půlhodinu, o kterou se začátek opozdil, jsem strávila poslechem reprodukovaného jazzu a uhýbáním se číšníkům, kteří se prodírali vzrůstajícím davem.
Zhruba o půl sedmé konečně nastupují k mikrofonům členové Pressburger Klezmer bandu a razantně dávají najevo, že čekat se vyplatilo. Až na jednu píseň se slovenským textem jsou všechny skladby interpretovány v jidiš, který, ač zní podobně němčině, se poslouchá zejména v podání zpěváků Marty Potančokové a Samuela Alexandera velmi příjemně. Interpretované písně byly převážně o ženách a o zvířatech. Mě osobně ale velmi zaujala i jedna náboženská o Mesiášovi a poté mě nenechaly v klidu sedět instrumentální tradiční tance. Kapela ve složení piáno, kontrabas, klarinet, bicí, housle, akordeon a vokály, hrála temperamentně, s velkým potěšením a svou energii přenášela i do okolí.
Celý koncert, který trval necelou hodinu a půl, mě doslova nabil optimismem a pohodovou náladou. S jazzem sice neměl nic moc společného, ale já osobně, coby příznivkyně world music, jsem z toho měla spíše radost, neboť jsem se naživo seznámila s další specifickou a velmi zajímavou odnoží evropské hudby.
Ještě drobná poznámka ke kapele. Je to první slovenská skupina tvořící a hrající na základě klezmer, tzn. tradiční hudby východoevropských Židů. Vystoupila ve složení:
Marta Potančoková - sólový spev, tamburína
Andrej Werner - husle, vokály
Miro Lago - klarinet, vokály
Snežana Jović - akordeón, sólový spev
Pavol Šuška - klavír, syntetizátor, vokály
Samo Alexander - kontrabas, sólový spev
Viktor Schramek - bicie, perkusie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zmpljwe | E-mail | Web | 15. června 2009 v 15:58 | Reagovat

3d508W  <a href="http://zgtvnmcpbqib.com/">zgtvnmcpbqib</a>, [url=http://ucshmfkcxbmr.com/]ucshmfkcxbmr[/url], [link=http://lztlqallwosy.com/]lztlqallwosy[/link], http://mckaqjkfwbuk.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama