Nocturno III.

25. listopadu 2009 v 1:42 |  Co mi vrtá hlavou
Mám ráda noc. Ještě pořád. Je tma, klid, ticho a já se líp soustředím. V noci se mi dobře píše a taky dobře povídá. Když je s kým. Noc mě mění a tak dělám věci, které by mě za denního světla ani nenapadly. Mívám hlavu v oblacích a v očích měkký odlesky pouličních lamp. Stává se ze mě jen bláznivá představa, sen který se zapomíná vzápětí po probuzení.


Čas od času potkávám noční souputníky. Osoby, které ke mě mívají zvláštním způsobem blíž než ostatní. Vyprávíme, nasloucháme, rozumíme. Pocit sounáležitosti často vyprchává se zjevením slunce, ale vědomí toho co bylo zůstává. Tenké vlákno noční pavučiny neviditelně protíná každodennost. Následující řádky patří jedné z těchto bytostí...

Potkali jsme se s přicházejícím podzimem. Naše první pohledy se nejspíš minuly, svedlo nás až němé volání o pomoc. Ty ho slyšíš a navíc dokážeš pohladit po duši. Myšlenky se rozbíhají jak divoká stáda, která nemusí přemýšlet o tom, kdy zabrzdit a kde obejít. Plynou krajinou po jediné přímce. Směřují k horizontu a nepřemýšlí, co bude za ním. Tak i já mluvím a ty nasloucháš. Bez vytáček a s odzbrojující upřímností. Kráčíme nocí, každý na své půlce cesty. Každý s doprovodem denních přízraků vlastního života. Mezi námi je v prašné hlíně vyrytá čára. Občas ji přešlápnu a ty se více či méně vědomě přidáš - a neodmítáš, nesoudíš. Víme, že bychom neměli. Se dnem se totiž cesty dělí. Ta moje se ztrácí v letních loukách s napůl vysušenou trávou. Vzdálenější okolí je v mlhách. Nevím kam jdu, nevím co chci... Dáváš mi na výběr a já jen bezmocně zavírám oči. Teď nechci myslet na to, co by mělo či mohlo být. Teď nechci nikomu komplikovat život. Zvlášť ne tobě, protože mi dáváš svobodu. Vždyť i motýli jsou přece nejkrásnější, když je unáší vítr nebo vlastní cíl, nehledě na to jestli vůbec a jak moc po nich toužíme. Skleněná hrobka na stěně a kovový hrot v těle nadchnou jen pár sklaních sběratelů. Ale já nesbírám osudy, jen společný čas. Takže dík za ten náš noční.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama