Dřív

8. dubna 2012 v 1:00 |  Co mi vrtá hlavou
Každý měsíc nasednout do modré škodovky a vyrazit směr Praha. Čtvrté patro, modrá jmenovka, zarachotí odendávaný řetízek a už se přetlačujeme v malé předsíni. Talíře, talířky a šálky s barevnými okraji, mívala jsem obvykle žlutý nebo růžový. Příběhy, spousta příběhů.


Měříme se na barevném metru nalepeném vevnitř oranžovobílé skříně, porovnáváme přírůstky od minule. Stříbrná kniha pohádek od Boženy Němcové. Na zdi velká černobílá fotka z rumunských hor, impresionistické svítání a vlatnoručně malovaná Špálova váza s květinami. K večeři pokaždé hostina - na talíři vyrovnané různé sýry, šunky, salámy a já nevím, co ochutnat dřív.

Kuchyňská skříň plná pokladů. Společné vycházky na Pece. Čerstvý štrůdl ze štrůdlárny. Výloha s baletními sukýnkami, na kterých jsem potají mohla oči nechat. Hnědé závěsy s jeleny. Focení v ateliéru, do kterého se mi nechtělo, protože jsem měla pocit, že mi to nesluší. Výsledek - zamračená fotka.

Skříň v ložnici plná princeznovských šatů, které jsem si mohla zkoušet. Prakticky jediná možnost setkání se sestřenicí. Prázdniny v Liberci. Ubytovna, dva pokoje, skákáme přes švihadlo a rozbíjíme stínidlo od lampy. Houpačky. Davle. Zavařilo se auto, stopujeme do Prahy.

Odsunutý stůl, tři čabraky na zemi, hromadné usínání. Samostatná místnost pro spíž, bonsaje mezi okny, šlapací šicí stroj. Kredenc se spoustou překvapení. Skleněné hrnečky. Malé plastové půllitříky. Zeleně okachlíkovaná vana. Hučícík karma. Prázdniny v Praze. Fialový plyšový hrošík. Společné vánoce. Pečlivé písmo. Desítky ručně popsaných stran, drobné kresby. Historie.

Vyprávění. Totální nasazení jako průvodčí v tramvaji. Útěk do třešňovky. Pradědovo zajetí v Itálii. Deset sourozenců z Ostravska. Jan, Josef, Alois, Max... Léta u tetiček na venkově. Natírání jičínské věže. Staré fotky. Tvoje prababička byla moc krásná, podívej. Rychlé stěhování z Letné kvůli Němcům. Chybějící rozloučení s nejlepší kamarádkou Haničkou. Seznámení ve Stromovce.

Časy se mění, auto je červené, návštěvy párkrát do roka. Už nepřespáváme. Vánoce ve čtyřech. Zdravotní potíže. Věci, o kterých se nemluví. Trochu jiný pohled. Role jsou jiné. Trpělivost. Spojování nespojitelného. Omluvné výrazy. Návraty do minulosti. Zlost. Vše se plete. Trpělivost. Už není potřeba.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanka | 10. dubna 2012 v 14:01 | Reagovat

Při čtení mi běhalo  po těle takové to chvění a v hlavě se objevovali moje vzpomínky na dětství...škoda že některé věci nemůžou zůstat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama